12.05.2015

ITWBN 1ST BIRTHDAY

Hello everyone! I hope that you all doing well? As some of you probably seen on my social media on Sunday I attended the 1st Birthday event of the Into The West Blogger Network. For those of you who hasn't heard about it is a community for bloggers created by Sinead Carroll and Saibh Egan which support and helps bloggers. The event was held in incredible Theghotel in Galway. The interiors of the hotel are truly breathtaking. The room where the event took place was very chic and glamorous and most important filled with wonderful bloggers. To enter the room we walked through the pink carpet and each table was assigned with name, which help to find quickly own seats. 
During those few hours we could hear few speeches of amazing speakers such as Minniemelange. I I loved the way she told us her story with blogging. She is funny and very interesting person. Deirdre Dunne from CastlePrint spoke about the importance of branding and shared some advices how to build awareness of the own brand. The third speakers was WayneDenner with really interesting speech about online reputation. I am very intrigued and inspired with the story of Karen Brown, the co-founder of well-known brand Karora Cosmetics. She started the business at age 19 and as she mentioned she did not have any  experience in that field. Today the brand is known worldwide, so big applause for that. 
It's great to meet up with someone who has achieved such success. During the lunch break we all talked to each other, exchange business cards. For me it was the best part to get to know other bloggers, talk about the good and bad sites of blogging. All people looked beautiful, so I couldn't resist and I took few photos of some of them, but I will show you in the next post. I think this one is long enough already. At the event were few vendors such as Debenhams, No 7, The Body Shop and Cotton Face Vintage shop and of course I had to look at their stands. I found a beautiful vintage leather fringed vest and I don't know why I didn't buy for such a good price. Now I regret but this is typical me.
Overall I had an amazing time at the event. I am so glad and grateful that ITWBN give us opportunity to meet some many inspiring people with whom we can share our passions. Those moments keep me motivate to doing what I do and to fully dedicate for what I love and what makes me satisfied.


Witam wszystkich! Mam nadzieję, że wszystko u Was dobrze? Jak zapewne niektórzy z Was widzieli na moich portalach społecznościowych w niedzielę uczestniczyłam w pierwszych urodzinach organizacji wspierającej bloggerów stworzony przez Sinead Carroll i Saibh Egan. Wszystko odbywało się w przepięknym The G Hotel w Galway. Wnętrza hotelu naprawdę zapierają dech w piersiach, a sala w której odbywało się wydarzenie była bardzo elegancka i wypełniona po brzegi bloggerami. Do sali wchodziło się po różowym dywanie, a każdy stół miał przypisaną nazwę, co ułatwiało organizację i szybkie znalezienie swojego miejsca. Podczas tych kilku godzin swoje przemowy wygłosili m.in. MinnieMelange, która w zabawny i ciekawy sposób opowiadała o jej przygodzie z bloggowanie. Drugą osobą była Deirdre Dunne z Castle Print, która mówiła o tym jak ważne jest budowanie świadomości swojej marki, dzieląc się z nami poglądami i rozmaitymi poradami. Jako trzeci wystąpił Wayne Denner, który bardzo mnie zainteresował swoją przemową na temat reputacji w internecie. Bardzo mnie zaintrygowała i jednocześnie zainspirowała historia Karen Brown współzałożycielki znanej marki Karora Cosmetics, która zaczęła swoją pracę nad firmą w wieku 19 lat nie mając jak sama wspominała żadnego doświadczenia w tej branży. Dzisiaj marka jest znana na całym świecie, więc wielkie brawa. Wspaniale jest spotkać się z kimś takim kto osiągnął taki sukces. Podczas przerwy na lunch miałam okazję zapoznać się z kilkoma innymi bloggerami, wymienić się wizytówkami, spostrzeżeniami, co moim zdaniem było najlepsze tego wieczoru, gdyż właśnie poznawanie siebie nawzajem wzmacnia nas i inspiruje. Byłam tak zafascynowana tym jak wszyscy pięknie wyglądali, że pozwoliłam sobie zrobić kilku osobą zdjęcia, które będziecie mogli zobaczyć w kolejnym poście, gdyż ten i tak już będzie wystarczająco długi. Oczywiście nie omieszkałam również przejrzeć cudowne oferty firm które miały podczas tego wydarzenia swoje stanowiska: Debenhams, No 7, The Body Shop oraz sklep Cotton Face Vintage w którym wynalazłam cudowną skórzaną kamizelkę z frędzlami i której nie wiem dlaczego nie kupiłam, a teraz żałuję. Cóż tak to już ze mną bywa. Podsumowując cały dzień spędziłam fantastycznie,cieszę się że są organizowane takie spotkania gdzie zbiera się tyle osób z którymi można dzielić podobne pasje. Takie właśnie chwilę utwierdzają mnie w tym, żeby dalej robić to co robię, poświęcać się dla tego co kocham i co daje mi satysfakcje. 


 KAREN BROWN
Brak komentarzy: